Uncategorized

Słowa kluczowe: jak je wybierać

Słowa kluczowe burza mózgów kartki

Wybierając słowa kluczowe, myśl jak Twoi odbiorcy

Słowa kluczowe odgrywają bardzo ważną rolę w pozycjonowaniu stron internetowych. Dobrze dobrane słowa kluczowe pozwolą Ci nie tylko zwiększyć ruch na swojej stronie, ale również lepiej poznać użytkowników którzy wpisują je w wyszukiwarki, i dowiedzieć się jakie mają oni potrzeby.

Wybierając słowa lub frazy kluczowe, sporządź listę słów lub fraz, których Twoi odbiorcy użyliby by opisać to, co znajduje się na Twojej stronie. Jeśli sprzedajesz konkretny produkt lub świadczysz usługi jako firma, jak opisaliby Cię Twoi klienci? Jakie słowa kluczowe wpisaliby do wyszukiwarki, żeby znaleźć to, co oferujesz u siebie?

Wprowadź wybrane słowa kluczowe w planer słów kluczowych

Planer słów kluczowych Google pokaże Ci ile osób średnio wpisuje dane słowa kluczowe lub frazy kluczowe w wyszukiwarkę na przestrzeni czasu.

Narzędzie to pozwoli Ci również ocenić jak dużo konkurencji jest w sieci w oparciu o Twoje wybrane słowa i frazy. Jeśli na przykład zajmujesz się sprzedażą skórzanych torebek podróżnych, napewno zauważysz, że słowo ‘torebki’ ma dużo więcej konkurencji niż ‘torebki skórzane’.

Jak działa planer słów kluczowych Google keyword planner

Kolejną zaletą planera słów kluczowych jest to, że wpisując w niego słowa kluczowe lub frazy kluczowe, zasugeruje Ci on inne słowa lub wyrażenia, zbliżone do nich, a które mogą być dla Ciebie dobrą alternatywą wtedy kiedy w sieci za dużo jest konkurencji.

Bardziej szczegółowy artykuł o tym jak korzystać z plannera słów kluczowych i platformy Google Adwords pojawi się już wkrótce. Jeśli chcesz go przeczytać jak tylko pojawi się na stronie, zarejestruj się by dostawać mój bezpłatny newsletter.

Wprowadź wybrane słowa kluczowe w Google Trendy

Platforma Google Trendy pozwoli Ci porównać różne słowa kluczowe i frazy kluczowe do innych, oraz pokaże Ci inne słowa i frazy w towarzystwie których Twoje wybrane słowa kluczowe są wpisywane w wyszukiwarkę przez internautów.

Jak działają Trendy Google - Google Trends

Sprawdź czego szukają internauci

Możesz również przeprowadzić prosty test wpisując słowa kluczowe w wyszukiwarkę Google. Po wpisaniu jednego słowa, wyświetli się lista wyrażeń zawierających to słowo. Lista ta jest stworzona z organicznych wyrażeń wpisywanych przez prawdziwych użytkowników w wyszukiwarkę.

Jak wybierać słowa kluczowe - sugestie Google

Dodatkowo, warto zobaczyć jakie pytania internautów pojawiają się na forach internetowych. Możesz też przeprowadzić ten test w języku angielskim – niektóre problemy, z którymi internauci zwracają się do użytkowników forów są na tyle uniwersalne, że będą instniały w realiach polskich jak i zagranicznych. Jeśli Twój produkt lub usługa, którą świadczysz rozwiązuje ich problem, trafiłeś/aś w dziesiątkę!

Zachowaj równowagę między ogółem a szczegółem

Wybierając słowa kluczowe, zachowaj równowagę między tymi bardziej ogólnymi a tymi, które są bardziej szczegółowe. Na przykład, wybierając ‘skórzane torby podróżne’ jako frazę kluczową, możesz nie dotrzeć do tych klientów, którzy chętnie kupili by Twoją torbę po to, by nosić ją na siłownię.

Z drugiej strony, jeśli skupisz się tylko na słowie ‘torby’, będziesz mieć w wyszukiwarkach internetowych tyle konkurencji, że nikt Cię nawet nie zauważy.

Kolejnym minusem używania bardzo ogólnych słów i fraz kluczowych jest to, że Twoja strona może pojawiać się w wynikach wyszukiwania wtedy kiedy użytkownicy szukają czegoś zupełnie innego. Na przykład, jeśli używasz na swojej stronie wyrażenia ‘torby skórzane’ sprzedając skórzane torby podróżne, a ktoś szuka skórzanej torebki wieczorowej, nie zainteresuje go napewno link to Twojej strony.

Jak wybrać słowa kluczowe sprzedaż internetowa torebek

Zdjęcie: Sharilyn Naidhardt

Wybierając słowa kluczowe musisz się również zastanowić na jakim etapie chcesz przyciągnąć uwagę swojego odbiorcy. Na przykład, ktoś kto wpisze w wyszukiwarkę słowo ‘torby’ raczej dopiero przegląda co jest dostępne i jest na początkowym etapie swoich poszukiwań. Ktoś kto natomiast wpisze wyrażenie ‘skórzane torby podróżne firmy X model Y najniższa cena’ jest już pewnie zdecydowny, że chce kupić konkretny produkt i zastanawia się tylko gdzie.

Frazy kluczowe typu ‘long tail’

Wyrażenie ‘skórzane torby podróżne firmy X model Y najniższa cena’ jest frazą kluczową typu ‘long tail’. Tego typu frazy są dużo bardziej szczegółowe i dlatego dużo mniej ludzi wpisuje je w wyszukiwarkę. Jednak jeśli ktoś już takiej frazy użyje, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoja strona da mu dokładnie to czego szuka. Wybór frazy typu ‘long tail’ jest więc ryzykowny, ale może przynieść lepsze wyniki niż używanie bardziej ogólnikowych i krótszych wyrażeń.

Słowa kluczowe typu long tail długi ogon

Zdjęcie: Martin Heigan

Słowa kluczowe powinny opisywać dokładnie to czym się zajmujesz

Najważniejsze nie jest jednak to jak ogólnych lub szczegółowych określeń używasz, ale to jak dobrze Twoje słowa kluczowe opisują to co w rzeczywistości znajduje się na Twojej stronie. Im dokładniej opiszesz to o czym jest Twoja strona, tym większe są szanse na to, że Twoi odbiorcy Cię znajdą. A jeśli już Cię znajdą, czy będą zadowoleni z tego co znaleźli?

Wpisz wybrane słowa kluczowe w wyszukiwarkę

Kiedy już wybierzesz swoje słowa i frazy kluczowe, wpisz je w wyszukiwarkę Google. Jakiego rodzaju strony wyświetlają się na pierwszych dwóch stronach wyników wyszukiwania?

Czy znajdują się tam strony lub artykuły podobne do tego co chcesz zamieścić na swojej własnej stronie? Czy Twoja strona by się tam znalazła? Jeśli tak, to jest szansa na to, że wybrałeś/aś trafne słowa i frazy.

Przeanalizuj braki u innych

Kolejnym krokiem może być przeanalizowanie stron z pierwszej strony wyników wyszukiwania. Otwórz te linki i sprawdź dokładnie co te strony oferują. Czy czegoś im brakuje? Czy jest pośród nich nisza, na której możesz się skupić na swojej własnej stronie tak by uzupełnić braki u innych?

Oceń jak trudno będzie Ci się przebić

Czy wyświetlają się reklamy po prawej stronie i na górze strony z wynikami wyszukiwania? Jeśli tak, może to oznaczać, że istnieje spora konkurencja, ale również to, że wybrane słowa kluczowe lub frazy kluczowe są trafne i prowadzą do dużej liczby konwersji.

Musisz się również zastanowić nad tym kim dokładnie jest Twoja konkurencja. Jeśli konkurujesz z dziesięcioma innymi firmami, które mają już ustabilizowane miejsce na rynku, będzie Ci napewno trudniej. Dobrym rozwiązaniem może być w takim przypadku postawienie na słowa kluczowe typu ‘long tail’.

Ile słów kluczowych potrzebujesz

Jedno słowo lub jedna fraza – maksimum dwie – w każdym artykule (powtarzane kilkukrotnie w różnych miejscach). Jeśli w Twoich artykułach będzie za dużo powtarzających się słow lub fraz kluczowych, Google uzna to za spam, co przyniesie efekt odwrotny do tego czego oczekujesz.

Na całej stronie internetowej – liczba słów i fraz kluczowych będzie zależeć od ilości kontentu jaki posiadasz. Jeśli na przykład prowadzisz sklep internetowy, skup się na dwóch słowach na każdej podstronie, a dodatkowo wybierz między 5 a 10 fraz, które będą się przewijały przez cały portal.

Słowa kluczowe burza mózgów kartki

Zdjęcie: Jacob Bøtter

Ile razy i gdzie powtarzać słowa kluczowe na jednej podstronie?

Więcej o tym w moim nowych artykule, który pojawi się tutaj już wkrótce. Jeśli chcesz go przeczytać jak tylko pojawi się na stronie, zarejestruj się by dostawać mój bezpłatny newsletter.

Od czego zacząć?

Zacznij od wprowadzenia do swojej strategii niektórych lub wszystkich z powyżej wymienionych wskazówek. Obserwuj jak dobrze spisują się Twoje słowa kluczowe przez pierwsze kilka tygodni. Jeśli nie przynoszą oczekiwanych efektów, poeksperymentuj z innymi.

Jeśli masz jakieś inne pomysły dotyczące wyboru odpowiednich słów i fraz, podziel się nimi w komentarzach poniżej!

Powodzenia!

Agnieszka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ta strona używa cookies - Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza Twoją zgodę na to.
Akceptuję
x